Stereo test PASS1 (Stereo Smile 1)
Test w technice Random Dot, służy do szybkiego określenia stereopsji u młodszych dzieci i osób niewerbalnych na podstawie zasady "preferencyjnego spojrzenia" (preferential looking).
Stereo test PASS1 w technice Random Dot, służy do szybkiego określenia stereopsji u młodszych dzieci i osób niewerbalnych na podstawie zasady "preferencyjnego spojrzenia" (preferential looking). Zawiera jedną kartę o wartości kątowej 720'', 1 kartę demonstracyjną i 1 pustą. W komplecie 2 pary okularów polaryzacyjnych (w dwóch różnych rozmiarach pediatrycznych).
Testy PASS (Stereo Smile)
Stereotesty to narzędzia wykorzystywane przez specjalistów podczas badań dotyczących widzenia przestrzennego. Występują w wielu wariantach służących do diagnostyki różnych nieprawidłowości. Stereotesty dostępne są w wersjach dla dorosłych, jak również przystosowanych do pracy z najmłodszymi pacjentami. Wśród najczęściej wykorzystywanych można wyróżnić anaglify, test muchy, test motyla, test Langa czy test TNO. Do przeprowadzenia większości badań widzenia obuocznego potrzebne są również dodatkowe akcesoria.
Co sprawdza stereotest?
Podczas spoglądania na różne obiekty trójwymiarowe każde z oczu rejestruje nieco inny obraz. Wynika to z różnicy punktów widzenia, którą można łatwo zaobserwować, patrząc na dany obiekt na przemian prawym i lewym okiem. Ponadto obrazy rejestrowane na siatkówce są dwuwymiarowe. Aby możliwe było zrekonstruowanie trójwymiarowego obrazu przestrzeni, konieczne jest prawidłowe działanie pewnych mechanizmów neuronalnych.
Obserwacja trójwymiarowych obiektów jest możliwa, ponieważ podczas skupiania wzroku w konkretnym punkcie przestrzeni obiekty bliskie i dalekie rejestrowane są przez różne miejsca na siatkówce. Informacje te są następnie przetwarzane przez mózg, co umożliwia dostrzeżenie głębi obrazu. To zjawisko nazywane jest stereopsją. Jeśli na którymś etapie rejestrowanie lub przetwarzanie informacji jest zaburzone, mogą pojawić się nieprawidłowości widzenia.
Zaburzenia widzenia przestrzennego mogą zostać wykryte przy pomocy stereo testu. Na podstawie wyników takiego badania specjalista może zalecić odpowiedni trening wzroku. Najczęściej są to ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów. Mogą być to m.in. piłki Marsdena, sznury Brocka, wektogramy czy anaglify. Terapeuci widzenia prowadzą również treningi z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń, takich jak stereoskopy, cheiroskopy czy Bernelloskopy.
Rodzaje stereo testów
W diagnostyce widzenia przestrzennego wykorzystuje się zróżnicowane warianty stereo testów. Jednym z nich jest test muchy wykorzystywany m.in. w badaniach przesiewowych. Umożliwia on ocenę i pomiar stereopsji ogólnej, podobnie jak test motyla bazujący na stereografii punktów przypadkowych. Podczas przeprowadzania badania pacjent zakłada specjalne okulary polaryzacyjne, które umożliwiają zaobserwowanie figur znajdujących się na karcie testowej.
Innym rodzajem badania stereopsji jest test anaglificzny. W tym przypadku osoba badana zakłada okulary czerwono-zielone i obserwuje przez nie specjalne obrazy. Mogą być to anaglify złożone z kilku elementów, które po nałożeniu odpowiednich filtrów tworzą obraz trójwymiarowy. Technika ta wykorzystywane jest również w testach TNO. W tym przypadku osoba nosząca specjalne okulary powinna dostrzec znajdujące się na kartach testowych obrazy, które nie są widoczne bez użycia filtrów.
Testy stereo w technice Random Dot
Testy stereo w technice Random Dot wykorzystują obrazy złożone z losowo rozmieszczonych kropek (stereogramy punktów przypadkowych). Po założeniu odpowiednich okularów lub filtrów polaryzacyjnych osoba poddana badaniu powinna zobaczyć znajdujące się na tabliczkach wzory. Przykładami testów w technice Random Dot są testy PASS (Stereo Smile) przeznaczone do pracy z dziećmi oraz osobami niewerbalnymi. Stereogramy punktów przypadkowych występują również w testach Langa, Randot czy wspomnianym teście motyla, a także w zestawach testów.
Brak recenzji użytkowników.