Piłki Marsdena
Piłka Marsdena to narzędzie terapeutyczne o szerokich zastosowaniach. Może być wykorzystywana w różnych dziedzinach, zarówno w terapii wzrokowej, jak i w treningach sportowych. Piłki Marsdena są dostępne w wielu wariantach, a specjalista dobiera odpowiednie modele do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Na powierzchni piłek znajdują się różne symbole, takie jak litery, cyfry czy znaki, które są wykorzystywane podczas ćwiczeń.
Zastosowanie piłek Marsdena
Piłki Marsdena to narzędzia terapeutyczne, które charakteryzują się zróżnicowanymi zastosowaniami. Mogą być przydatne w przypadku osób borykających się z problemami z koordynacją wzrokowo-ruchową. Obok różdżek Wolffa czy pałeczek sakadowych używane są w treningu śledzenia wizualnego. Specjaliści korzystają z piłek Marsdena również podczas zajęć z osobami z zezem i amblyopią, czyli osłabionym widzeniem w jednym z oczu (tzw. leniwe oko).
Akcesoria te bywają przydatne także w przypadku pacjentów mających problemy z wizualnym przetwarzaniem przestrzennym, a także tych z urazowymi uszkodzeniami mózgu czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Piłki Marsdena mogą też być wykorzystywane w treningu sportowców, pomagając w poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz widzenia peryferyjnego.
Ćwiczenia z piłką Marsdena
Ćwiczenia z piłką Marsdena polegają na wykonywaniu różnych zadań, które mają na celu poprawę umiejętności wzrokowych. W zależności od potrzeb pacjenta mogą być wykonywane z założoną przesłoną na silniejszym oku lub z okularami wyposażonymi w różnokolorowe filtry. Okluder, czyli przesłonkę na oko wykorzystuje się najczęściej przy treningu prawidłowego ruchu gałek ocznych, a także w zadaniach mających na celu wzmocnienie umiejętności śledzenia oraz percepcję głębi. Ćwiczenia w okularach filtrujących mają natomiast na celu poprawę widzenia obuocznego.
Podczas ćwiczeń terapeuta wzroku wprawia piłkę w ruch i prosi pacjenta o wykonanie różnych zadań, np. wypowiedzenie liter, które widzi na piłce. Podczas ich realizowania istotne jest trzymanie głowy nieruchomo i poruszanie oczami w celu rozpoznania liter lub kolorów. Ćwiczenia z piłką Marsdena czasami wykonuje się na urządzeniach pomagających poprawić równowagę. W zależności od rodzaju zadania pacjenci proszeni są o siedzenie, stanie, chodzenie lub leżenie, skupiając się na piłkach.