oftalmoskopTablice HRR wyd. IV wersja laminowana

Tablice HRR wyd. IV wersja laminowana

Najbardziej wszechstronny z dostępnych zestawów testowych do badania widzenia barwnego. Zawiera 24 pseudoizochromatyczne tablice testowe, zarówno do badania dorosłych, jak i dzieci, obiektami testowymi są bowiem figury geometryczne, a nie cyfry. Wersja laminowana (standardowa - patrz nr kat. WB004) przeznaczona jest dla dzieci, jest dużo trwalsza i pozwala uniknąć ryzyka zabrudzenia przez dziecko palcami.

Najbardziej wszechstronny z dostępnych zestawów testowych do badania widzenia barwnego. Nowe, długo oczekiwane IV wydanie tego zestawu przynosi tablice do badania wszystkich zaburzeń widzenia barwnego, czyli protanopii / protanomalii, deuteranopii / deuteranomalii i tritanopii / tritanomalii oraz narzędzia do oceny stopnia tego zaburzenia (lekkie - umiarkowane - duże).

Zawiera 24 pseudoizochromatyczne tablice testowe, zarówno do badania dorosłych, jak i dzieci, obiektami testowymi są bowiem figury geometryczne, a nie cyfry.

Wersja laminowana (standardowa - patrz nr kat. WB004) przeznaczona jest dla dzieci, jest dużo trwalsza i pozwala uniknąć ryzyka zabrudzenia przez dziecko palcami. Zawiera również pędzelek z wielbłądziej sierści.

Do badania młodszych dzieci służy zestaw demonstracyjny osobnych, laminowanych tablic (WB018), na których dziecko może się w sposób bezstresowy zapoznać ze sposobem badania (nie jest częścią niniejszego zestawu).

Test HRR został stworzony w 1953 roku przez uczonych amerykańskich Hardy`ego, Rand i Rittler i wydany przez American Optical. Ostatnie wydanie miało miejsce w 1993 roku i od tego czasu test ten stał się jednym z najbardziej poszukiwanych testów widzenia barwnego. W 2003 r. firma Richmond Products wydała najnowszą, IV wersję tego zestawu. Składa się ona z 4 tablic demonstracyjnych, 6 tablic przesiewowych (pozwalających oddzielić osoby o prawidłowym widzeniu barw od osób z upośledzeniem tej funkcji); kolejnych 14 tablic zostało uszeregowanych pod względem trudności, co pozwala na określenie głębokości zaburzenia.

W odróżnieniu od HRR żaden z pozostałych zestawów, w tym przestarzałe (z 1917 r.), lecz wciąż jeszcze popularne testy Ishihary, nie zawiera tablic z zakresu żółto-niebieskiego (tritanopia). Zaburzenia nabyte, do których należy ten typ, są coraz częstsze i mają tendencje rozwojowe, będąc jednocześnie często objawem innych zmian organicznych. Stąd rosnące znaczenie testów takich, jak HRR, pozwalających nie tylko na sklasyfikowanie typu zaburzenia, ale i na ilościową oceną jego stopnia.

WB017
Kod producenta
730005

Brak recenzji użytkowników.

Akcesoria polecane do tego produktu