• Nowy
oftalmoskop

Test prążkowy City GAFP (City Gratings Acuity Flip Test)

Karty City Gratings zostały opracowane przez zespół naukowców zajmujących się widzeniem klinicznym na City University w celu zapewnienia szybkiego sposobu oceny ostrości wzroku u niemowląt. Wykorzystuje on zasadę preferowanego spojrzenia (Preferential looking).

Karty wykorzystują uznaną i sprawdzoną technikę bazującą na wrodzonej tendencji wzrokowej niemowlęcia do fiksacji wzorzystych, a nie jednorodnych obiektów w ich otoczeniu. Zasadę tę zastosowano do uzyskania ilościowej oceny ostrości wzroku.

 

Nowa wersja jest wygodniejsza w użyciu, ponieważ jest lżejsza i bardziej kompaktowa. Można ją łatwo przenosić. Format przewracanych kart pozwala badającemu na łatwe przygotowanie kart do następnego testu bez czasochłonnego układania ich w odpowiedniej kolejności i wkładania do pudełka. Test może być używany ze stojakiem/sztalugą, dzięki czemu osoba badająca może siedzieć za urządzeniem, podczas gdy dziecko siedzi naprzeciwko z mamą lub tatą.

Ten prosty w użyciu test polega na przedstawieniu niemowlęciu serii umieszczonych na karcie wzorów prążkowych różniących się częstotliwością przestrzenną ("delikatniejszych" i bardziej "szorstkich") i obserwowaniu jego zachowania poprzez ruch oczu po karcie. Każdy obrazek prążkowy jest sparowany z podobnego rozmiaru szarym, "pustym" wzorem o tej samej jasności.

Badający określa, czy istnieje preferencja patrzenia na dany wzór, a jeśli tak, niemowlęciu można zaprezentować kolejne karty z prążkami o rosnącej częstotliwości przestrzennej, aż do osiągnięcia granicy ostrości wzroku niemowlęcia, tj. sytuacji, kiedy nie wykazuje ono już preferencji dla wzoru.

 

Karty City GAFP oferują kilka udoskonaleń w porównaniu z innymi podobnymi testami opartymi na preferencyjnym spojrzeniu: są skalowane za pomocą skali logMAR (uważanej za najbardziej odpowiednie do badania ostrości wzroku) oraz są małe i lekkie, co ułatwia ich stosowanie w wielu lokalizacjach (np. przewożenie między gabinetami lub w czasie wizyt domowych).

RF140
Kod producenta
CONTFLIP

Brak recenzji użytkowników.