Okluder – czarna przesłonka na oko
Okluder / opaska na oczy czarna do treningu jednoocznego
Dostępne w wariantach 1 i 10 sztuk
Okluder / opaska na oczy czarna do treningu jednoocznego
Dostępne w wariantach 1 i 10 sztuk
Okluder, czyli czarna przesłonka na oko to narzędzie stosowane w celu zasłonięcia jednego oka podczas treningu jednoocznego lub różnych badań okulistycznych. Przesłonki powinny być wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, który zapewni komfort skuteczne zasłonięcie oka, a przy tym nie będzie powodować dyskomfortu ani podrażnień. Okludery dostępne są w wariantach 1 i 10 sztuk, co pozwala na wybór odpowiedniej ilości zgodnie z potrzebami użytkownika. Wyposażone zostały w gumkę umożliwiającą mocowanie przesłony na głowie pacjenta.
Zastosowanie okluderów w praktyce
Okluder to narzędzie stosowane w medycynie, które służy do zasłaniania jednego oka w celu sprawdzenia funkcji wzrokowych drugiego. Może być przydatne w przypadku diagnozowania i leczenia różnych schorzeń oczu, takich jak amblyopia (leniwe oko) czy zaburzenia widzenia obuocznego. Przesłonki na oko stosuje się podczas wielu badań oczu, takich jak testy ostrości wzroku czy badanie pola widzenia przy pomocy polomierza lub prętów Wolffa. Zasłanianie jednego z oczu ma na celu umożliwienie specjalistom dokładnego sprawdzenia funkcjonowania każdego oka osobno oraz ocena ewentualnych różnic w ich pracy.
Badania, przy których stosuje się okludery
Przesłonka może przydać się podczas badania ostrości wzroku z wykorzystaniem tablic Snellena. Podczas tej procedury pacjent zasłania jedno oko, a drugim odczytuje litery znajdujące się na tablicy. W przypadku dzieci można wykorzystać tablice, na których zamiast liter znajdują się symbole czy kształty, które najmłodsi pacjenci potrafią nazwać. Badanie przeprowadza się dla każdego oka osobno. Na podstawie uzyskanych wyników specjalista może zalecić kolejne kroki diagnostyczne lub dobrać odpowiednią korekcję. W tym celu wykorzystuje okulistyczne oprawy próbne, w których montowane są soczewki o różnej mocy.
Okluder może znaleźć zastosowanie także przy badaniu pola widzenia, nazywanego perymetrią. Wykonywane jest ono przez okulistę przy pomocy specjalistycznego aparatu – polomierza. Na czas testu pacjent zasłania jedno oko, np. przy pomocy okludera. Siedząc przy polomierzu, patrzy odsłoniętym okiem w wyznaczony punkt i poprzez naciśniecie specjalnego przycisku, sygnalizuje moment, w którym w zasięgu jego wzroku pojawi się punkt świetlny. Procedurę powtarza się, a badanie jednego oka zajmuje około 10 minut. Po tym czasie pacjent zakłada okluder na drugie oko, a lekarz powtarza diagnostykę.
Zastosowanie okluderów w terapii
Okludery wykorzystywane są przede wszystkim podczas treningów, które mają na celu wzmocnienie jednego oka. Takie ćwiczenia mogą zostać zalecone przez specjalistę pacjentom, u których zdiagnozowano różne typy zeza czy też niedowidzenie. Niedowidzenie, czyli ambylopia, to zaburzenie funkcji wzrokowych jednego oka. Jego przyczynami mogą być m.in. duże wady refrakcji, strukturalne nieprawidłowości w obrębie oka, zniekształcenie rogówki czy różne choroby oczu. Trening jednooczny z okluderem może być również elementem profilaktyki wzroku. W tym przypadku ćwiczenia wykonuje się na przemian dla każdego oka.
Okludery w leczeniu niedowidzenia
Niedowidzenie jednooczne może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i znacznego pogorszenia wzroku. Lekarz po zdiagnozowaniu u pacjenta ambylopii zaleca odpowiednie procedury terapeutyczne. Do podstawowych należy korekta wad refrakcji przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Specjalista może również zalecić trening jednooczny. Ćwiczenia z okluderem mają na celu wzmocnienie funkcji słabszego oka poprzez zmuszanie go do pracy, gdy silniejsze oko pozostaje zasłonięte. Należy pamiętać, że domowe ćwiczenia stanowią jedynie uzupełnienie terapii gabinetowej i powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami specjalisty.
Brak recenzji użytkowników.